top of page

Střípky toho, co se u nás děje.

  • Facebook

Plníme sen nevidomé samoživitelce Aleně.

16.4.2023

Naší nevidomé samoživitelce Aleně plníme sen. Zařídili jsme jí profi focení a z fotek, které vznikly, jí postavíme webovou prezentaci. A tohle je výsledek. Když jsme se ve fondu domluvili, že Áje zkusíme pomoci s prezentací (vystudovala zpěv a ráda by měla víc vystoupení), bylo jasné, že musíme udělat webovky, protože to je základ a Alena o nich snila. V souvislosti s tím nám do hlavy pořád naskakovala fotografka Lenka, kterou sledujeme už dlouho a jejíž fine art portréty nám v tomhle kontextu dávaly smysl. 
 

Když jsme focení domlouvali, říkali jsme si, jak asi fotografka zareaguje, protože fotit člověka, který nevidí, je prostě trochu specifický úkol. A představte si, že nám řekla, že do toho jde a strašně se na to těší, protože měla nevidomou babičku a na tenhle handicap je tedy zvyklá od malička.... No prostě. Tyhle věci fungují tak, jak mají a poslechnout vnitřní hlas mělo svůj důvod. Tenhle.


Fotografka Lenka měla největší obavu z toho, jak bude nastavovat Aleně pózy, protože je zvyklá pracovat tak, že je svým modelům / modelkám ukazuje / naznačuje a tady to nebude možné. I tohle se ale podařilo sladit neskutečně rychle a prostě to šlo celé jak po másle.

Dan.

6.4.2023

Daníkovi je 14. Žije kousek od Karlových Varů, v rozpadlém domku, odkud je vše daleko. Jeho pokojík byl zařízený z toho, co se našlo na skládce. (První fotka.) Informace o něm k nám doputovala zrovna v době, kdy jsme dostali nabídku nádherného bílo-modrého nábytku a tak bylo jasné, kam vybavení pojede. Tyhle věci neděláme často, protože stěhování nábytku je pro nás personálně i logisticky náročné, ale šli jsme do toho. Nová postel, fungl nová matrace, skříně. Nábytek věnovala naše stálá dárkyně Katka, díky které jsme získali také vybavení do naší garsonky v Mostě. Daníkovy staré skříně byly v takovém stavu, že se využily na podpal (v domku se topí dřevem) a mladému muži se z postele prý vůbec nechce, protože jde o širší lůžko, takže má mnohem víc místa a matrace je navíc úplně nová a velmi kvalitní.. Máme velikou radost, že jsme tohle mohli zrealizovat.

Foto od maminky.

Olga.

21.3.2023

Paní Olga. Další silný příběh, do kterého jsme mohli nahlédnout. Seniorka, která žije v miniaturním pronajatém bytě se sdílenou koupelnou a wc na okraji Prahy. Před dvěma lety jí zemřel syn, se kterým měla velmi dobrý vztah a ze ztráty se dodnes nevzpamatovala. Je po mrtvici, má problémy se zády a bez hůlky se neobejde. Do obchodu to má přesně 1000 kroků, bohužel má ověřeno, že neunese víc, než 2kg, což je třeba jedno balení brambor. Její byt je navíc v prvním patře, takže hodně schodů..

Pracovala mimojiné jako editorka teletextu v jedné naší celostátní tv. Důchod má 14 tisíc. Většina její penze jde na pronájem, zbytek na splátky exekuce, protože na přání vnuka si na sebe napsala půjčku, kterou však on bohužel neplatil a s babičkou dál nekomunikuje... Na co nezbývá, je jídlo a potřeby do domácnosti. Dnes jsme ji navštívili poprvé a rozhodně ne naposledy.

Nákup má hodnotu vyšší hodnotu, než vozíme obvykle. Je to cca 3 tisíce a tato dáma ho od nás dostala zdarma. Největší radost měla z kukuřice, hrášku, párků a okurky. A z masa. Po roce si zase udělá řízky a poprosila nás, jestli můžeme příště dovézt i gothaj.

Jasně!

Byt v Mostě má své obyvatelky!

28.2.2023

Prý vám je můžeme ukázat. Tereza a Lucinka - přestěhováno!

Včera měla Tereza jen pár tašek s oblečením a byla v azylovém domě. Dnes má plně vybavený byt v Mostě. 

Snížené nájemné (5800,-) + 500,- elektřina = 6300,- / měsíčně (pro srovnání, jeden pokoj v azylovém domě, odkud jsme je s Nadační fond Příběhy odvezli, stojí cca 7800,-/měsíčně)

Žádná provize, žádná kauce. K tomu dohoda, že když bude všechno fungovat a nájem bude chodit včas, nebudou komplikace a zničený byt, dočká se Tereza další slevy na nájemném, kterou dostane při odchodu. Sleva je to krásná, 1500,-/měsíčně. Takže na konci, za 2 roky, to do nového startu může být nemalá částka.


Nábytek nám darovala Kateřina, díky které jsme byt mohli pořídit. Na postel paní Katka koupila novou matraci.

Koupili jsme peřiny a ložní prádlo. Sehnali příbory, talíře, pánve a hrnce. Pračku a lednici jsme si nechali po předchozím majiteli.

Lednici jsme naplnili jídlem, aby bylo v novém domově co jíst.

Zásobili jsme je plenami a umělým mlékem pro Lucinku.
 

A stihli jsme se potkat i s předsedou SVJ, kterému jsme už na začátku slíbili, že mu tam nenastěhujeme problém. Tzn. Tereza je propojena nejlépe, jak by mohla být.

A teď už jen hodně štěstí, holky!

Aukce se podařila!

24.2.2023

Aukce fotografií J.W.Drnka, která se konala 23.2.2023 v nákupní galerii Myslbek v Praze a jejíž výtěžek putoval pro náš nadační fond, byla úspěšná! Výtěžek činí úžasných 200 tisíc korun. Děkujeme!

Na fotce zleva:

Petr Bělík - spoluzakladatel NF Příběhy
J.W.Drnek - fotograf
Zdeněk Hausvater - ředitel nákupní galerie Myslbek

Aukce se konala na základě osvědčení o konání veřejné sbírky, které vydal Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Samoživitelka Alena vystoupí na naší dobročinné aukci

18.2.2023

Milujeme propojování. A proto nám dává smysl, aby na dobročinné aukci fotografií Jana Williama Drnka vystoupil někdo z těch, komu pomáháme. A kdo jiný, než samoživitelka Alena, která vystudovala zpěv. Zazpívá dvě písně samostatně a třetí v pořadí bude improvizace s hudebníkem Ondřejem Smeykalem, který ji doprovodí na skleněné didgeridoo. Do poslední chvíle nebude nikdo z přítomných tušit, co si pro nás přichystají. :) 

Dorazíte i vy ve čtvrtek 23.3. v 16:00 do nákupní galerie Myslbek v Praze? Podívat se na aukci, nebo se jí zúčastnit, nebo si Alenu poslechnout? Jste vítáni!

Dobročinná aukce fotografií Jana Williama Drnka

15.2.2023

 Bořek Šípek, skleněné didgeridoo, fotografie kmene Himba

Je nám velkou ctí, že se fotograf J.W.Drnek rozhodl věnovat 40 svých podepsaných velkoformátových fotografií  do aukce ve prospěch našeho nadačního fondu. Do aukce míří 40 snímky z Drnkovy výstavy TIMELAPSE.  Ta se koná ve čtvrtek 23.2.2023 od 17:00 v nákupní galerii Myslbek v Praze, případně ve stejný čas online na platformě LiveBid.cz.

Fotografie jsou online vystavené na platformě LiveBid.cz, kde lze již teď činit příhozy.
Přímý odkaz zde: https://1url.cz/UrXug

JAK DRAŽIT? Je to jednodušší, než si myslíte :)
1) ONLINE.                  
Stačí projít snadnou a rychlou registrací na Livebid.cz a po schválení administrátorem se přihlásit k dané aukci. Své limitace můžete umisťovat až do 23.2. 16:00. Online aukce začne ve čtvrtek 23.2.2023 v 17:00 na livebid.cz             

2) OSOBNĚ.                   
Sálová aukce začíná ve čtvrtek 23.2023 v 17:00 ve výstavním prostoru nákupní galerie Myslbek, Na Příkopě 1096/19, Praha 1. Při osobní účasti na akce je nezbytná předchozí                      rezervace přes goout.cz, kde je pro tuto akci vytvořena speciální událost.

Fotograf Jan William Drnek se specializuje na dokumentární fotografii. Mezi jeho významné práce patří digitalizace Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Na aukci bude k vidění i dvanáctikilová unikátní publikace, která z tohoto projektu vzešla. Svou cenou 360 tisíc korun je nejdražší českou knihou a čtvrteční akce nabízí mimořádnou možnost si toto umělecké dílo prohlédnout a prolistovat. 

Akce je derniérou výstavy TIMELAPSE, která nechává nahlédnout do tvorby tohoto známého fotografa. Fotografie z projektu Talking Glass zachycují tvůrčí setkání designéra Bořka Šípka s hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, které se uskutečnilo v roce 2010. Jeho fotografie dokumentují ducha a duši jedinečné práce, kdy dnes už bohužel zesnulý výtvarník Bořek Šípek vytvořil ze skla hudební nástroj didgeridoo a tím ho povýšil na designový objekt. Další část výstavy mapuje exotické končiny planety – Indii, Afriku a Bhútán. Zde autor pořídil unikátní fotografie krajiny, zvířat a v neposlední řadě místních obyvatel. Nechybí portréty jednoho z nejzajímavějších afrických kmenů Himba, jehož ženám se říká červené krásky černé Afriky. To proto, že si na celé tělo i vlasy nanášejí červenou hlinku.

Stromeček splněných přání

9.12.2022

Třetí adventní víkend je v OC GRAND Pardubice věnován oslavě Vánoc... Trhy, program pro děti a také možnost splnit přání. Stromeček splněných přání pro samoživitelky a jejich děti je pod záštitou Nadačního fondu Příběhy novinářky Silvie Dymákové a agentury KVAK Events . Dárečky na přání můžete nakoupit přímo v našem obchodním centru GRAND, ať už to bude kosmetika v DM drogerie markt Česká republika, hračky a věci na tvoření v Pompo nebo v Papírnictví Pavlik CZ, vitamíny a doplňky v Lékárna GRAND, poukázky na nákup v BILLA Česká republika nebo do multikina CineStar. Více informací se dozvíte přímo u stromečku během celé soboty (9.00-19.00) a neděle (10.00-18.00). Předem děkujeme za spojení vašich sil a možnost udělat radost dárkem pod stromečkem nejen svým blízkým.

Nový byt

7.12.2022

Podepsáno!! Poslední dobou velmi intenzivně vnitřně řeším bytovou situaci. Když si spočítáte, co všechno musíte zaplatit ještě dříve, než se nastěhujete, dostanete se opravdu k nemalým částkám. Možná, že lidé v mé bublině tento problém nevnímají naplno, ale pro spoustu ostatních, je našetřit částku 20 a více tisíc, jednoduše nepředstavitelné.

Proto jsem udělala jsem lehkou analýzu cen nájmů v Ústeckém kraji, sepsala nutné vstupní výdaje (provize, kauce, nájmy předem) a poslala svoji vizi dotovaného bydlení lidem, kteří dávají své zdroje do lepšího žití. Souhlasili. 
 

Proto jsme podnikli několik návštěv v Mostě, zorientovali se v horších a lepších lokalitách a tady je výsledek! Garsonka, na kterou jsme právě podepsali rezervaci. Do bytu budeme vybírat maminku samoživitelku, která se bude moci nastěhovat nejdéle od 1.2.2023. Nečeká ji provize, ani kauce a bude mít zvýhodněné nájemné. Byt jí bude k dispozici po dobu maximálně dvou let, poté bude bydlení sloužit někomu dalšímu, kdo ho bude potřebovat. Díky!


Silvie Dymáková, spoluzakladatelka Nadačního fondu
 

Nákupy ve Vysoké nad Labem

28.11.2022

14 VDOV.  Dnes jsem ráno četla článek na Seznamu, ve kterém stálo: "Experti popisují, že už není skupina obyvatel, která by nezchudla. Nejhůře jsou na tom osamělé seniorky." Tento text na mě vyskočil těsně před tím, než jsem vyrazila na dnešní rozvoz. Když naše dobrovolnice Jana dělala seznam těch, kdo potřebuje pomoci u nich ve vesnici s potravinami, vyšlo jí z toho 14 jmen. Narodila se tam, zná každého, každý příběh v obci. Až nad seznamem si spolu se starostou uvědomili, že jde samé ženy. Vdovy. Dovezli jsme jim 14 nákupů. Bylo hodně dojetí a hodně slz. Jedna z dam nám řekla, že by nejraději brečela taky, jenže už nemá slzy, protože je všechny vyplakala. Všichni jí zemřeli a plakat už jí prý plakat nejde. "Už je uvnitř mě prázdno, víte?" Při dnešních rozvozech zároveň neskutečně vylezla i sociální izolace. Každá z babiček nás zvala na kus řeči a to se těžko se odmítá, když víte, že tato pomoc pro ně má mnohem větší přesah, než jsou dvě tašky jídla. Mělo nám to zabrat 2 hodiny. Trvalo to více, než 6. Protože povídání. Protože kafíčka. Protože bábovky. A naprosto fantastickým bonusem byl dárek od Jany, která nás do Vysoké pozvala. Osobně jim ušila nádherné vánoční chňapky a ke každému nákupu přibalila domácí štrůdl a obložený chlebíček. Silné to bylo. Zase. Jsem neskutečně vděčná za to, že jsme s naším Nadačním fondem Příběhy vykročili právě tímhle směrem! Díky moc za pomoc všem, kdo se zapojili.

Silvie Dymáková, spoluzakladatelka Nadačního fondu

bottom of page