top of page

Střípky toho, co se u nás děje.

  • Facebook

10.1.2024

Ještě jedno přání jsme díky dárci přes projekt Ježíškova vnoučata mohli splnit osamělé seniorce. Protože paní Taťjana marodila, dostala svůj dárek s mírným zpožděním. Přála si novou mikrovlnku, ale protože je nevidomá, bylo jasné, že to nebude jen tak! Trouba musela být bez displeje, musela mít madlo, žádná digitální tlačítka a dvě kolečka, díky kterým si snadno nastaví čas a intenzitu. Přesně na základě těchto požadavků dárkyně vybrala, my jsme předali a Taťjana už se raduje!

13.12.2023

"Já bych si moc přála kuchyňský hodiny s velkejma číslama, ty moje starý už nedržely, spadly a rozbily se." S tím se nám svěřila klientka z Prahy.

Stalo se! Přání jsme zadali do systému Ježíškova vnoučata, úžasná dárkyně poslala hodiny přímo nám, my jsme se doručili, přibili na zeď a hurá!

10.12.2023

"Vy ani nevíte, co to pro mě znamená, celej život jsem pracovala a nikdy jsem nic neměla zadarmo. Tohle prostě není možný, že mi jen tak někdo něco dá. Já si na všechno vždycky musela vydělat a naučila jsem si žít skromně. Takovýho jídla! Budu mít díky vám krásný svátky."

Tohle nám zavolala jedna z těchto dam, pár hodin poté, co jsme jí dovezli bohatý nákup. Díky!!

6.12.2023

Máme rádi, když se věci propojují! Naše nevidomá samoživitelka Alena se přestěhovala a darovala nám pro naše klienty gauč a elektrickou minitroubu, protože v novém bytě tyhle věci jsou. Takže jsme to všechno propojili a tohle je výsledek:

naložili jsme u ní gauč a troubu a předali jí nákup v hodnotě 3000,-

přejeli jsme do domova s pečovatelskou službou, kde žije dáma, která se v seniorském věku rozešla s partnerem a začíná úplně od nuly. Gauč i elektrickou troubu dostala právě ona a je neskutečně šťastná! K tomu jsme jí přidali i nákup za 2000,-.

tahle dáma nám vytipovala 3 pány, kteří v domově žijí také a potravinovou pomoc potřebují, takže jsme i těmto třem dotyčným předali nákupy, každý v hodnotě 2000,-

a protože jsme získali darem i rotoped, vyložili jsme ho ve zdejší společenské místnosti, aby mohl sloužit všem zdejším obyvatelům.

Takže to máme nákupy za celkem 11000,-, gauč, rotoped, trouba.

Všichni jsou spokojení, moc! Jak se to říká? Den jako korálek?

4.12.2023

Dostali jsme letos možnost se zapojit do systému Ježíškových vnoučat a vkládat přání i "našich" seniorů, kteří nežijí v domovech důchodců, ale jsou doma. Sami. Včera jsme vložili první tři. Dnes jsou všechna tři přání zarezervována. To je úžasné! Ale prozradíme vám, jaká byla:

Věra si přála kuchyňské hodiny s velkými čísly

Nevidomá Taťjana si přála novou obyčejnou mikrovlnku, která bude bez displeje, bude mít madlo a ona jí bude moci snadno obsluhovat hmatem

Janina si přála štípané dřevo na zimu.

Díky, Ježíškova vnoučata!!

12.11.2023

"Měsíc nemusím do obchodu", říká dojatá obdarovaná seniorka pro reportáž Český rozhlas - Radiožurnál. Autenticky, s námi, přímo z terénu Děkujeme!!

Rozhlas s námi vyrazil do terénu.

30.10.2023

U dnešního rozvozu potravin byl s námi i Ondřej Wolf, z Český rozhlas Pardubice. Těšíme se na reportáž a děkujeme za zájem!

"Gothaj a máslo, to jsem neměla. To byly pro mě novinky."

23.10.2023

Medailonek seniorky Olgy /77/, které náš nadační fond pomohl překonat nejtěžší životní období. Jak velký vliv na psychiku má to, když je plná lednice? K přehrání ZDE. 

Pomoc se životopisy? Umíme!

20.10.2023

Maminka samoživitelka hledá práci. Umět napsat CV není samozřejmostí pro každého. I tady jsme rádi pomohli! 

16.10.2023

Děkujeme, že tento rozhovor mohl vzniknout!

"Je mi 73 a začínám úplně od nuly."

7.10.2023

I v tomhle věku měla paní Julie odvahu odejít z nefunkčního vztahu. Vzala si jen tašku s oblečením a pár dalších věcí, jinak nic. Pronajala si 2+kk v domě s pečovatelskou službou. Dostala příspěvek na bydlení, který ji v kombinaci s důchodem pokryje nájem 15 tisíc, ale na vybavení bytu už nezbývá. "Pořád si tady nemůžu zvyknout. Tak jsem to měla hezky vymazlený, obrázky, dečky, kytičky, ale tady je to jak v holobytě. Ale nelituju, jsem ráda, že jsem z toho pryč." Julie má syna, který se jí snaží pomoci, jak může, ale zařizování nové domácnosti je nákladná věc a také jeho možnosti jsou omezené.

Julii jsme nabídli pomoc, dostala velky nákup, fotografii od J.W.Drnka, aby si mela co pověsit na zeď a praktické věci do bytu. Určitě k ní plánujeme ještě návštěvu s další pomocí. I kytičky budou :)

Jiří se učí žít s amputovanou nohou.

5.10.2023

Jirka z Kolínska. Žije sám a čerstvě se učí fungovat s amputovanou novou. I jemu jsme přivezli potravinovou podporu. Neskrýval dojetí. O pomoc pro něj požádala jeho sousedka Petra, která mu v těžkých chvílích chodí vypomáhat. Rádi jsme dorazili. A přijedeme zase!

Bohuslav má nový domov!

3.10.2023

Pamatujete na pana Bohuslava? Na muže, který daroval své příbuzné svůj dům a za dramatických okolností kvůli tomu přišel o domov? Pár měsíců sice musel přečkat na ubytovně, ale sociální pracovníci z Městského úřadu mu sehnali sociální byt, který je světlý, útulný a mnohem levnější. Bohužel se mu mezitím zhoršil fyzický i psychický stav a bez služeb dam z pečovatelské služby se neobejde, ale je to velký bojovník. Opět jsme mu dovezli nákup a se sociální pracovnicí jsme se domluvili na tom, že za něj na 2 měsíce pobyt uhradíme, aby si konečně vytvořil aspoň částečnou finanční rezervu. I nadále držíme pěsti!!

Spouštíme web nevidomé samoživitelce Aleně.

29.9.2023

Hotovo. Jak jsme slíbili, tak plníme

Nevidomé samoživitelce Aleně jsme před časem nechali udělat boží fotky a kolega Marek Chaloupka se postaral o parádní web. Na něm máte podrobně sepsaný Alena příběh, ale protože bylo smyslem pomoci jí k dalšímu příjmu, dozvíte se, co všechno vám může nabídnout. Kromě toho, že vás / vaše děti může naučit zpívat, můžete si její pěvecké vystoupení objednat na svoji firemní / soukromou akci a taky vám na míru udělá workshop, kde vás seznámí s životem nevidomého člověka. Jak žijí lidé beze zraku? Jaké to je chodit se zavázanýma očima a s holí? Jak byste doprovázeli nevidomého po ulici, nebo jak byste ho usadili ke stolu? Jak vlastně správně komunikovat s člověkem, který nevidí? Tohle všechno vás Alena naučí a jak ji známe, bude u toho hromada srandy. 
www.terezievitek.cz

Rozvoz v Přelouči.

14.9.2023

Dnes znovu v terénu. Kompletní bohatý nákup, každý v hodnotě 2 tisíce korun, jsme dnes dovezli třem samostatně žijícím seniorkám v Přelouči. Získali jsme tam skvělou spojku, sociální pracovnici z úřadu, která pro nás potřebné seniory vybírá a je to člověk na svém místě. (Na fotce v brýlích.) Děkujeme!!

Malovali jsme!

5.9.2023

Snažíme se osamělým seniorům pomáhat i jinak, než jsou nákupy. V tomhle případě se náš kolega Martin u seniorky Jany pustil do velké akce a malý starý domeček se po hooodně dlouhé době dočkal nové výmalby

Další dva nákupy předány v Praze.

2.9.2023

Obě dámy mají zdravotní obtíže a špatně se jim chodí. Vědomí, že několik týdnů nebudou muset "nic tahat", je prý léčivé Praha.

Potravinová pomoc seniorům - Heřmanice.

25.8.2023

"Vybíral jsem to fakt poctivě!"

Statosta obce Heřmanice u Frýdlantu (na fotkách v montérkách), o příjemcích naší potravinové pomoci. Do města daleko, v obci obchůdek s omezeným sortimentem - přivezli jsme malé Vánoce!

Podpora paní Magdy.

24.8.2023

"Před třemi lety mi zemřel syn, pořád se s tím nedokážu srovnat. Manžel je po amputaci nohy a dcera taktak vyjde. Je to těžkej život. Ani nevíte, co takovej nákup pro mě znamená. Aspoň nějaká radost v životě a veliká pomoc. Hlavně, abych z toho neměla nějaký problémy a oplejtačky. Jsem strašně vděčná."

Magda, 79 let, Litvínov.

Mediální trénink pro nevidomou maminku.

15.8.2023

Úžasné odpoledne. Mediální trénink pro naši nevidomou samoživitelku Alenu, kterou už od nás určitě znáte. Díky Deloitte za možnost využít jejich televizní studio i s posádkou a díky Matěj Rychlému z TV Prima, jak se toho celého chopil. Vtipy byly, nové poznatky a zkušenosti byly, zážitky byly.. Alena odcházela šťastná a sebejistá!

Pomohli jsme pohádkové babičce :)

22.6.2023

Téhle úžasně pozitivní dámě z Prahy už bylo 90. Žije úplně sama, rodinu nemá, obědy si nechávala dovážet a do obchodu chodila jen pro to nejnutnější. Sil už není mnoho, takže unese potravin jen málo.. Před pár dny jí přišla SMS, že o prázdninách dovoz obědů nebude, takže řešila, co s tím. Naštěstí ji občas navštěvují kolegové z Nadace Krása pomoci. A protože jsme s nimi navázali skvělou spolupráci, o stařence nám hned řekli a jídlo na léto na od nás má tedy zajištěné. A ještě navíc jí náš nadační poklad, kolega Martin, poslouží jako hodinový manžel a zajistí v domácnosti drobné opravy Milujeme to, co děláme!!

Koncert Aleny Terezie Vítek!

20.6.2023

Slíbili jsme naší nevidomé samoživitelce Aleně, že jí zkusíme pomoci s tím, aby mohla více vystupovat. A protože máme dobré vztahy s vedením projektu Dvořákův festival, ředitel festivalu nabídl pomocnou ruku. Alenu slyšel zpívat naživo a její výkon se mu moc líbil. Zorganizoval pro ni proto nádhernou akci, na kterou se můžete přijít podívat zítra i vy.

Alena bude zpívat v nádherných prostorách novorenesančního objektu Palata, což je příznačně domov pro zrakově postižené.

Zazní například:

J. S. Bach – Toccata e moll BWV 914

F. Chopin – Mazurka cis moll op. 63 č. 3

A. Dvořák – Árie Rusalky z opery Rusalka

KDY: 21.6. od 14:00

KDE: Palata – Domov pro zrakově postižené, Na Hřebenkách 737/5,

Praha 5 Smíchov.

Vstup je zdarma!

Alenu na klavír doprovodí laureát soutěže Broumovská klávesa Semjon Yakimov. https://www.dvorakuvfestival.cz/koncert/praha-palata/

Moc děkujeme panu řediteli Dvořákova festivalu za to, že do organizace koncertu vložil svoji energii, obrovsky si toho vážíme a těšíme se! A mimochodem, rozhodně stojí za to si pročíst celý program festivalu, další koncerty se konají na mnoha místech po celé léto a sami už jsme se minulý rok přesvědčili o tom, že jsou opravdu skvělé.

Smutný příběh pana Bohuslava.

19.6.2023

"Tenhle případ je hodně bolestivý, pán nemá nic a kvůli jedné početné rodině přišel o domov.."

Před pár dny nás kontaktovala sociální pracovnice jednoho městského úřadu. Hledala pomoc pro pana Bohuslava, který se ve svém věku dostal do velmi těžké situace. Vlastní děti nemá a rodinný dům, který vlastnil, před pár lety daroval své neteři s tím, že se zřídí věcné břemeno a on bude v domě moci dožít. Stalo se. Jenže neteř část domu pronajala. Bohuslav měl k užívání jen jednu malou místnost a začaly se dít věci. Lidí v domě postupně přibývalo, rostl nepořádek i hluk.. A poslední dobou už nikdo přesně nedokáže říct, kolik různých lidí tam vlastně bylo. Možná 10, možná 18. Dům má jeden vchod, jednu kuchyni, jednu koupelnu, jednu toaletu.

Pan Bohuslav se stal vlastně vetřelcem ve svém vlastním domě a prožil si mnoho krušných chvil. Jeho spolubydlící mu prý opakovaně nadávali, bránili ve vstupu na wc i do koupelny, v noci pouštěli hlasitou hudbu a situace celkově gradovala. A aby to ještě nebylo tak úplně jednoduché, majitelka domu, neteř, se před časem nejspíše zalekla toho, co se v domě děje a nemovitost prodala. S nepřizpůsobivými nájemci, i svým strýcem.. Dům je tedy ve vlastnictví třetí osoby.

V tomto případě naštěstí perfektně zafungovalo okolí a případ se dostal k úřadům. Pečovatelská služba začala pro seniora shánět náhradní ubytování, což se nepodařilo, proto byl umístěn na několik týdnů na sociální lůžko v LDN s tím, že mezitím se situaci v domě podaří vyřešit a pan se vrátí domů.

Nepodařilo se. Obyvatelé domu sice už mají soudně nařízeno vystěhování, ale prý proto, že mají hodně dětí a nemají kam jít, se odvolali a dům pořád užívají. Bohuslav sociální lůžko v LDN musel opustit, sociálnímu odboru se nepodařilo najít žádnou další volnou kapacitu a proto je aktuálně na ubytovně, kde za jeden pokoj bez wc a koupelny platí 8100,- měsíčně.

Dovoz obědů mu pečovatelská služba zařídila a požádala také o příspěvek na péči. Toto je aktuálně ve schvalovacím procesu. A nás sociální pracovnice oslovily s tím, zda jsme schopni pánovi pomáhat s potravinami nad rámec obědů. Požadavek byl - ať je to něco, co se dá sníst hned a nemusí se to vařit. Takže tenhle nákup, resp. jeho složení, je pro nás sice velmi nestandardní, ale plně ho respektujeme. Dovezli jsme kávu, konzervováné potraviny, paštiky, sušenky, přesnídávky, sýry, trvanlivé salámy. Lednici na pokoji má.

Pana Bohuslava budeme podporovat pravidelně, dokud se situaci nepodaří vyřešit. On sám doufá, že se domů ještě vrátí, současný majitel domu prý úřadům slíbil součinnost a alespoň částečnou rekonstrukci.

Tahle fotografie je z dnešního předání. Bohuslav měl obrovskou radost a my moc děkujeme za podporu, kterou nám posíláte přes tento odkaz, https://www.darujme.cz/projekt/1207201, protože díky tomu můžeme seniorům takto pomáhat.

Pana Bohuslava budeme dál podporovat potravinami, chceme se podílet i na úhradě obědů a vzhledem k jeho zdravotním komplikacím, chceme hradit i část nákladů spojených s nákupem zdravotnických a hygienických pomůcek.

Na silné příběhy jsme zvyklí. Ale tenhle tu hranici zase dokázal posunout a zůstane v nás hodně dlouho. Ve špatném, i v dobrém. Ve špatném proto, jak byl vyštván ze svého domu a v dobrém proto, že je opravdu krásné vidět, když okolí a úřady nejsou lhostejné a jednají. Velké díky sociálnímu odboru i pečovatelské službě v příslušném městě.

Foto zveřejněno se souhlasem pana Bohuslava.

Nadační fond v České televizi!

7.6.2023

O nás, o tom, co děláme, jak a kde pomáháme, jak vyhledáváme potřebné seniory, jsme mohli mluvit v pořadu Dobré ráno na České televizi. Moc děkujeme za pozvání!

Pokud i vám dává smysl to, co děláme, podpořit nás můžete jedním ze způsobů uvedených zde: https://www.nfpribehy.cz/podporte-nas

Děkujeme!

Potravinová pomoc Čepí.

30.5.2023

Obec Čepí má neskutečné štěstí na starostku a místostarostu. Jsou akční, zapálení, nadšení a milují svou obec a lidi, co v ní žijí. V Čepí je i dům s pečovatelskou službou, proto jsme sem už podruhé vezli babičkám a dědečkům 30 nákupů. V obci je jen jedna drahá večerka, takže bylo taaaakhle moc radosti!

Potravinová pomoc Hlinsko.

25.5.2023

Hlinsko. Jsme moc rádi, že právě tady máme spřízněnou duši, která nám pomáhá vyhledávat seniory v nouzi. Olinka Štrejbarová, dáma, která vymyslela projekt Ježíškova vnoučata. Díky ní - a společně s ní - jsme mohli předat další 3 nákupy. Děkujeme za pomoc

Víkend pro děti s bolavou duší.

20.5.2023

Ukázat vám je nemůžeme, ale věříme, že budou mít brzy v životě víc radosti. Podíleli jsme se totiž na úhradě terapeutického a sebepoznávacího víkendu pro 3 děti našich samoživitelů. Jde o pobyt pro teenagery s bolavou duší a jsme moc vděčni organizaci Ibsaro - Institut behaviorálních studií, že se do takhle těžké, ale důležité práce pustili

Vzali jsme Dana na fotbal.

13.5.2023

Čtrnáctiletý Dan od Karlových Varů, kterému jsme nedávno vezli nový nábytek do pokoje, si plní sen!!

Nikdy nebyl na fotbale a protože fandí Plzni, rozhodli jsme se mu přání splnit. Zápasů už sice moc nezbývá, ale vybrali jsme ten dnešní, proti Sigmě Olomouc. Děkujeme FC Viktoria Plzeň za super místa ve VIP sektoru a za dárek pro Dana. Je to pro něj životní zážitek!!

(Připomenout si Danův příběh můžete tady: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=169515425999949&id=100088244766540 )

Opékání buřtů se seniorkou Janou.

12.5.2023

Od doby, co máme paní Janu v péči, přibrala 5 kilo a je na to hrdá! Konečně totiž normálně jí, chléb s cukrem už je naštěstí v nenávratnu. Toužila zase zažít opékání buřtů, tohle přání jí náš Martin a jeho žena splnili.

A taky jsme jí vylezli na místo, které má moc ráda, ale nebyla tam 20 let. Na Hrádek u Nechanic. Tak jen hlásíme, že v tomhle případě je všechno v nejlepším pořádku!

Potravinová podpora seniorů - Jezbořice.

11.5.2023

Obrovsky si vážíme pomoci, kterou nám poskytují lokální spojky. Dvě dámy z Jezbořic, které včerejší dopoledne věnovaly nabízení kytiček na podporu Ligy proti rakovině, pak strávily odpoledne s námi. Ve své obci vybraly 17 samostatně žijících seniorů nad 70 let, pomohly nám třídit jídlo a společně jsme pak objeli jejich domácnosti a předali obří nákupy. I slzy štěstí byly. Děkujeme za pomoc!!!

Potravinová podpora seniorů - Starý Máteřov.

10.5.2023

Dnešní paráda. 10 nákupů pro samostatně žijící seniory nad 70 let. Bez pomoci z obecních samospráv bychom to nezvládli. To oni vybírají příběhy. To oni nám pomáhají třídit. To oni nám pomáhají rozvážet. Oni to jsou, kdo je pro seniory tou důvěryhodnou spojkou. Milujeme ten moment, kdy se zasedačky, nebo kanceláře starostů zaplní jídlem a začne neskutečný cvrkot, na jehož konci jsou tašky se skvělými nákupy a dojatí staří lidé. Starý Máteřov. Dnes.

Zleva: Místostarosta, starosta a náš nadační kolega Martin.

Díky, že můžem!

Volná místa na tábor!

1.5.2023

Máme ještě jedno místo na terapeutický pobyt pro teenagery s bolavou duší. Víkendové setkání je vhodné pro dospívající ve věku 14-17 let, kteří chtějí pracovat sami na sobě a poznat se s novými lidmi.

Určeno pouze pro dítě maminky samoživitelky!!!

Na vás je spoluúčast 500,- a zbytek, tedy 3000,- hradíme my. Kompletní informace zde:

https://ibstera.cz/vikendove-pobyty-pro-dospivajici/

Zájemci pište na email podpora@nfpribehy.cz

Děkujeme!

Předali jsme kyslíkový generátor.

20.4.2023

Pořád se učíme. Tentokrát je naše nová zkušenost spojena s darováním kyslíkového generátoru. Pan A. je ve starobním důchodu, je po operaci srdce a má potíže s dechem - používal kyslíkové lahve, které ale výrazně zatěžovaly už tak napnutý rozpočet, tudíž jsme rádi, že jsme mu mohli předat tohoto přenosného důležitého pomocníka. A dýchá se prý skvěle!

Platíme hospic.

18.4.2023

Chodí nám do cesty i případy, u kterých by nás na počátku ani nenapadlo, že je budeme řešit. Ale protože se snažíme hledat způsoby, jak by to šlo, moc nás těší, že jsme mohli být nápomocni i v tomto příběhu: 

Před časem se nám ozvala sociální pracovnice z jedné pražské nemocnice. Na akutním lůžku u nich ležel starý pán, jehož stav si už žádal paliativní péči a bylo potřeba rozhodnout, kam bude převezen. Nemocnice našla místo v jednom z hospiců, ale problém byly finance na úhradu. Pánova penze totiž ležela na poště a on si ji neměl šanci vyzvednout, protože byl v nemocnici. Dcera dotyčného je v invalidním důchodu, finančně vychází jen tak tak, její zdravotní stav není vůbec dobrý a vlastně celý příběh rodiny je velmi smutný a plný tragických událostí. Poslední úspory, které měli, dali minulý rok za pohřeb manželky/maminky. Situace tedy byla zdánlivě neřešitelná, kde tedy vzít na hospic, když je potřeba vše zařídit rychle?

Sociální pracovnice nás propojila s dcerou starého pána, byla v krizi a velmi rozrušená. Pochopitelně. Ze situace neviděla východisko a bála se, že tatínek skončí někde v nedůstojných podmínkách. Proto se hodilo, že kolegyně Silvie Dymáková je krizový intervent a mohla dotyčné poskytnout pomoc i v tomto směru, protože dáma potřebovala uklidnit a stabilizovat. To se podařilo skvěle, úleva se dostavila. Spojili jsme se také s hospicem, vykomunikovali postup při úhradě za služby a už nic nebránilo tomu, aby tatínek mohl být z nemocnice převezen do místa, kde o něj bude v jeho poslední fázi života dobře postaráno. Jsme moc rádi, že jsme mohli být součástí i tohoto příběhu a že jsme mohli pomoci tam, kde bylo potřeba reagovat opravdu rychle.

Plníme sen nevidomé samoživitelce Aleně.

16.4.2023

Naší nevidomé samoživitelce Aleně plníme sen. Zařídili jsme jí profi focení a z fotek, které vznikly, jí postavíme webovou prezentaci. A tohle je výsledek. Když jsme se ve fondu domluvili, že Áje zkusíme pomoci s prezentací (vystudovala zpěv a ráda by měla víc vystoupení), bylo jasné, že musíme udělat webovky, protože to je základ a Alena o nich snila. V souvislosti s tím nám do hlavy pořád naskakovala fotografka Lenka, kterou sledujeme už dlouho a jejíž fine art portréty nám v tomhle kontextu dávaly smysl. 
 

Když jsme focení domlouvali, říkali jsme si, jak asi fotografka zareaguje, protože fotit člověka, který nevidí, je prostě trochu specifický úkol. A představte si, že nám řekla, že do toho jde a strašně se na to těší, protože měla nevidomou babičku a na tenhle handicap je tedy zvyklá od malička.... No prostě. Tyhle věci fungují tak, jak mají a poslechnout vnitřní hlas mělo svůj důvod. Tenhle.


Fotografka Lenka měla největší obavu z toho, jak bude nastavovat Aleně pózy, protože je zvyklá pracovat tak, že je svým modelům / modelkám ukazuje / naznačuje a tady to nebude možné. I tohle se ale podařilo sladit neskutečně rychle a prostě to šlo celé jak po másle.

Dan.

6.4.2023

Daníkovi je 14. Žije kousek od Karlových Varů, v rozpadlém domku, odkud je vše daleko. Jeho pokojík byl zařízený z toho, co se našlo na skládce. (První fotka.) Informace o něm k nám doputovala zrovna v době, kdy jsme dostali nabídku nádherného bílo-modrého nábytku a tak bylo jasné, kam vybavení pojede. Tyhle věci neděláme často, protože stěhování nábytku je pro nás personálně i logisticky náročné, ale šli jsme do toho. Nová postel, fungl nová matrace, skříně. Nábytek věnovala naše stálá dárkyně Katka, díky které jsme získali také vybavení do naší garsonky v Mostě. Daníkovy staré skříně byly v takovém stavu, že se využily na podpal (v domku se topí dřevem) a mladému muži se z postele prý vůbec nechce, protože jde o širší lůžko, takže má mnohem víc místa a matrace je navíc úplně nová a velmi kvalitní.. Máme velikou radost, že jsme tohle mohli zrealizovat.

Foto od maminky.

Olga.

21.3.2023

Paní Olga. Další silný příběh, do kterého jsme mohli nahlédnout. Seniorka, která žije v miniaturním pronajatém bytě se sdílenou koupelnou a wc na okraji Prahy. Před dvěma lety jí zemřel syn, se kterým měla velmi dobrý vztah a ze ztráty se dodnes nevzpamatovala. Je po mrtvici, má problémy se zády a bez hůlky se neobejde. Do obchodu to má přesně 1000 kroků, bohužel má ověřeno, že neunese víc, než 2kg, což je třeba jedno balení brambor. Její byt je navíc v prvním patře, takže hodně schodů..

Pracovala mimojiné jako editorka teletextu v jedné naší celostátní tv. Důchod má 14 tisíc. Většina její penze jde na pronájem, zbytek na splátky exekuce, protože na přání vnuka si na sebe napsala půjčku, kterou však on bohužel neplatil a s babičkou dál nekomunikuje... Na co nezbývá, je jídlo a potřeby do domácnosti. Dnes jsme ji navštívili poprvé a rozhodně ne naposledy.

Nákup má hodnotu vyšší hodnotu, než vozíme obvykle. Je to cca 3 tisíce a tato dáma ho od nás dostala zdarma. Největší radost měla z kukuřice, hrášku, párků a okurky. A z masa. Po roce si zase udělá řízky a poprosila nás, jestli můžeme příště dovézt i gothaj.

Jasně!

Byt v Mostě má své obyvatelky!

28.2.2023

Prý vám je můžeme ukázat. Tereza a Lucinka - přestěhováno!

Včera měla Tereza jen pár tašek s oblečením a byla v azylovém domě. Dnes má plně vybavený byt v Mostě. 

Snížené nájemné (5800,-) + 500,- elektřina = 6300,- / měsíčně (pro srovnání, jeden pokoj v azylovém domě, odkud jsme je s Nadační fond Příběhy odvezli, stojí cca 7800,-/měsíčně)

Žádná provize, žádná kauce. K tomu dohoda, že když bude všechno fungovat a nájem bude chodit včas, nebudou komplikace a zničený byt, dočká se Tereza další slevy na nájemném, kterou dostane při odchodu. Sleva je to krásná, 1500,-/měsíčně. Takže na konci, za 2 roky, to do nového startu může být nemalá částka.


Nábytek nám darovala Kateřina, díky které jsme byt mohli pořídit. Na postel paní Katka koupila novou matraci.

Koupili jsme peřiny a ložní prádlo. Sehnali příbory, talíře, pánve a hrnce. Pračku a lednici jsme si nechali po předchozím majiteli.

Lednici jsme naplnili jídlem, aby bylo v novém domově co jíst.

Zásobili jsme je plenami a umělým mlékem pro Lucinku.
 

A stihli jsme se potkat i s předsedou SVJ, kterému jsme už na začátku slíbili, že mu tam nenastěhujeme problém. Tzn. Tereza je propojena nejlépe, jak by mohla být.

A teď už jen hodně štěstí, holky!

Aukce se podařila!

24.2.2023

Aukce fotografií J.W.Drnka, která se konala 23.2.2023 v nákupní galerii Myslbek v Praze a jejíž výtěžek putoval pro náš nadační fond, byla úspěšná! Výtěžek činí úžasných 200 tisíc korun. Děkujeme!

Na fotce zleva:

Petr Bělík - spoluzakladatel NF Příběhy
J.W.Drnek - fotograf
Zdeněk Hausvater - ředitel nákupní galerie Myslbek

Aukce se konala na základě osvědčení o konání veřejné sbírky, které vydal Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Samoživitelka Alena vystoupí na naší dobročinné aukci

18.2.2023

Milujeme propojování. A proto nám dává smysl, aby na dobročinné aukci fotografií Jana Williama Drnka vystoupil někdo z těch, komu pomáháme. A kdo jiný, než samoživitelka Alena, která vystudovala zpěv. Zazpívá dvě písně samostatně a třetí v pořadí bude improvizace s hudebníkem Ondřejem Smeykalem, který ji doprovodí na skleněné didgeridoo. Do poslední chvíle nebude nikdo z přítomných tušit, co si pro nás přichystají. :) 

Dorazíte i vy ve čtvrtek 23.3. v 16:00 do nákupní galerie Myslbek v Praze? Podívat se na aukci, nebo se jí zúčastnit, nebo si Alenu poslechnout? Jste vítáni!

Dobročinná aukce fotografií Jana Williama Drnka

15.2.2023

 Bořek Šípek, skleněné didgeridoo, fotografie kmene Himba

Je nám velkou ctí, že se fotograf J.W.Drnek rozhodl věnovat 40 svých podepsaných velkoformátových fotografií  do aukce ve prospěch našeho nadačního fondu. Do aukce míří 40 snímky z Drnkovy výstavy TIMELAPSE.  Ta se koná ve čtvrtek 23.2.2023 od 17:00 v nákupní galerii Myslbek v Praze, případně ve stejný čas online na platformě LiveBid.cz.

Fotografie jsou online vystavené na platformě LiveBid.cz, kde lze již teď činit příhozy.
Přímý odkaz zde: https://1url.cz/UrXug

JAK DRAŽIT? Je to jednodušší, než si myslíte :)
1) ONLINE.                  
Stačí projít snadnou a rychlou registrací na Livebid.cz a po schválení administrátorem se přihlásit k dané aukci. Své limitace můžete umisťovat až do 23.2. 16:00. Online aukce začne ve čtvrtek 23.2.2023 v 17:00 na livebid.cz             

2) OSOBNĚ.                   
Sálová aukce začíná ve čtvrtek 23.2023 v 17:00 ve výstavním prostoru nákupní galerie Myslbek, Na Příkopě 1096/19, Praha 1. Při osobní účasti na akce je nezbytná předchozí                      rezervace přes goout.cz, kde je pro tuto akci vytvořena speciální událost.

Fotograf Jan William Drnek se specializuje na dokumentární fotografii. Mezi jeho významné práce patří digitalizace Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Na aukci bude k vidění i dvanáctikilová unikátní publikace, která z tohoto projektu vzešla. Svou cenou 360 tisíc korun je nejdražší českou knihou a čtvrteční akce nabízí mimořádnou možnost si toto umělecké dílo prohlédnout a prolistovat. 

Akce je derniérou výstavy TIMELAPSE, která nechává nahlédnout do tvorby tohoto známého fotografa. Fotografie z projektu Talking Glass zachycují tvůrčí setkání designéra Bořka Šípka s hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, které se uskutečnilo v roce 2010. Jeho fotografie dokumentují ducha a duši jedinečné práce, kdy dnes už bohužel zesnulý výtvarník Bořek Šípek vytvořil ze skla hudební nástroj didgeridoo a tím ho povýšil na designový objekt. Další část výstavy mapuje exotické končiny planety – Indii, Afriku a Bhútán. Zde autor pořídil unikátní fotografie krajiny, zvířat a v neposlední řadě místních obyvatel. Nechybí portréty jednoho z nejzajímavějších afrických kmenů Himba, jehož ženám se říká červené krásky černé Afriky. To proto, že si na celé tělo i vlasy nanášejí červenou hlinku.

Stromeček splněných přání

9.12.2022

Třetí adventní víkend je v OC GRAND Pardubice věnován oslavě Vánoc... Trhy, program pro děti a také možnost splnit přání. Stromeček splněných přání pro samoživitelky a jejich děti je pod záštitou Nadačního fondu Příběhy novinářky Silvie Dymákové a agentury KVAK Events . Dárečky na přání můžete nakoupit přímo v našem obchodním centru GRAND, ať už to bude kosmetika v DM drogerie markt Česká republika, hračky a věci na tvoření v Pompo nebo v Papírnictví Pavlik CZ, vitamíny a doplňky v Lékárna GRAND, poukázky na nákup v BILLA Česká republika nebo do multikina CineStar. Více informací se dozvíte přímo u stromečku během celé soboty (9.00-19.00) a neděle (10.00-18.00). Předem děkujeme za spojení vašich sil a možnost udělat radost dárkem pod stromečkem nejen svým blízkým.

Nový byt

7.12.2022

Podepsáno!! Poslední dobou velmi intenzivně vnitřně řeším bytovou situaci. Když si spočítáte, co všechno musíte zaplatit ještě dříve, než se nastěhujete, dostanete se opravdu k nemalým částkám. Možná, že lidé v mé bublině tento problém nevnímají naplno, ale pro spoustu ostatních, je našetřit částku 20 a více tisíc, jednoduše nepředstavitelné.

Proto jsem udělala jsem lehkou analýzu cen nájmů v Ústeckém kraji, sepsala nutné vstupní výdaje (provize, kauce, nájmy předem) a poslala svoji vizi dotovaného bydlení lidem, kteří dávají své zdroje do lepšího žití. Souhlasili. 
 

Proto jsme podnikli několik návštěv v Mostě, zorientovali se v horších a lepších lokalitách a tady je výsledek! Garsonka, na kterou jsme právě podepsali rezervaci. Do bytu budeme vybírat maminku samoživitelku, která se bude moci nastěhovat nejdéle od 1.2.2023. Nečeká ji provize, ani kauce a bude mít zvýhodněné nájemné. Byt jí bude k dispozici po dobu maximálně dvou let, poté bude bydlení sloužit někomu dalšímu, kdo ho bude potřebovat. Díky!


Silvie Dymáková, spoluzakladatelka Nadačního fondu
 

Nákupy ve Vysoké nad Labem

28.11.2022

14 VDOV.  Dnes jsem ráno četla článek na Seznamu, ve kterém stálo: "Experti popisují, že už není skupina obyvatel, která by nezchudla. Nejhůře jsou na tom osamělé seniorky." Tento text na mě vyskočil těsně před tím, než jsem vyrazila na dnešní rozvoz. Když naše dobrovolnice Jana dělala seznam těch, kdo potřebuje pomoci u nich ve vesnici s potravinami, vyšlo jí z toho 14 jmen. Narodila se tam, zná každého, každý příběh v obci. Až nad seznamem si spolu se starostou uvědomili, že jde samé ženy. Vdovy. Dovezli jsme jim 14 nákupů. Bylo hodně dojetí a hodně slz. Jedna z dam nám řekla, že by nejraději brečela taky, jenže už nemá slzy, protože je všechny vyplakala. Všichni jí zemřeli a plakat už jí prý plakat nejde. "Už je uvnitř mě prázdno, víte?" Při dnešních rozvozech zároveň neskutečně vylezla i sociální izolace. Každá z babiček nás zvala na kus řeči a to se těžko se odmítá, když víte, že tato pomoc pro ně má mnohem větší přesah, než jsou dvě tašky jídla. Mělo nám to zabrat 2 hodiny. Trvalo to více, než 6. Protože povídání. Protože kafíčka. Protože bábovky. A naprosto fantastickým bonusem byl dárek od Jany, která nás do Vysoké pozvala. Osobně jim ušila nádherné vánoční chňapky a ke každému nákupu přibalila domácí štrůdl a obložený chlebíček. Silné to bylo. Zase. Jsem neskutečně vděčná za to, že jsme s naším Nadačním fondem Příběhy vykročili právě tímhle směrem! Díky moc za pomoc všem, kdo se zapojili.

Silvie Dymáková, spoluzakladatelka Nadačního fondu

bottom of page