top of page

CO PŘESNĚ DĚLÁME?

POTRAVINY PRO SENIORY

V Česku momentálně žijí přes dva miliony seniorů. Se stárnutím populace jejich počet roste. Většina je odkázaná jen na starobní důchod a má obavy z vysoké inflace. Životní úroveň tak u starších lidí často výrazně klesá. Na hranici chudoby jich podle odhadů žije půl milionu. Více zde, v reportáži České televize.

 

Proto jsme spustili potravinovou pomoc pro osoby nad 70 let. Potravinové banky jsou sice skvělá věc a my je máme moc rádi, ale ne všechny vydávají potraviny jednotlivcům a pokud ano, ne každý starší člověk má sílu a možnosti na to, aby se na výdejní místo dopravil. Navíc sortiment je omezený a my chceme seniorům dopřát také maso, šunky, sýry, nebo máslo. Tedy věci, na které jim velmi často již nezbývají peníze. Potraviny ve stejný den nakoupíme, přivezeme, předáme. Jídlo dovezeme buď přímo domů, nebo třeba do klubu seniorů. Nákup vždy předáváme z ruky do ruky, koncovému příjemci. Pomáháme po celé ČR.

JAK FUNGUJEME?
Jeden nákup má hodnotu cca 2000,-.  Nejde o nákup na přání, tzn. bohužel není možné sestavovat seznamy individuálně, ale snažíme se, aby byl praktický a dalo se z něj dobře uvařit. Chceme být efektivní, proto budujeme síť kontaktů a oslovujeme, obce i seniorské kluby, aby nám s vyhledáváním vhodných příjemců pomohli a závozy jsme mohli dělat ve větším počtu. Spojení sil s lokální spojkou je vždy klíčové. Předání může být například přímo v budově úřadu, kdy stanovíme například dvouhodinové časové okno, v rámci něhož budeme příchozím nákupy vydávat. Ale protože ne každý senior má sílu dvě těžké tašky sám odnést, rádi mu je dovezeme až domů, v takovém případě požadujeme v rámci důvěryhodnosti i doprovod někoho z pracovníků obce/města. Chápeme strach, obavu a křehkost starších lidí. Chceme jim udělat radost a nikoli je stresovat.

JAK NÁM MŮŽETE POMOCI?
Jste v zastupitelstvu obce a chtěl/a byste využít naší pomoci seniorům v místě Vašeho bydliště? Angažujete se v klubu důchodců, jste ve výboru SVJ, nebo prostě jen máte tipy na lidi nad 70 let, kteří potravinovou pomoc potřebují? Ozvěte se nám na email podpora@nfpribehy.cz, nechte na sebe telefonní kontakt, my se vám ozveme a domluvíme se, pro kolik osob a kdy nákupy přivezeme. Potraviny jsou primárně určené pro lidi samostatně žijící, pokud jsou senioři nad 70 let ve společné domácnosti v páru, nárok mají pouze na 1 nákup dohromady.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

Logo_JeziskovaVnoucata_Z_RGB.png
135641189_10157685633891811_955266516797978640_n_edited.png

„Stáří se nevysmívej – vždyť k němu směřuješ.“

bottom of page